Bakım

Düzenli muayene ve bakım, yüksek doğruluğun uzun süre devam etmesi için esastır. Bu nedenle, üretim tesisinin işletilmesinde en yüksek önceliğin düzenli muayeneye ve bakıma verilmesi şarttır.

Plansız Bakım;

Günümüzde ancak arıza çıktıkça bakım ve onarım yapılması düşüncesi eskiye göre azalmıştır. Plansız olarak düşünülen bu bakımda; onarım sırasında üretim kaybı fazla olmaktadır.Bu yöntemde ortaya çıkan arızalar zamanla makinenin fazla maliyet çıkarmasına neden olmaktadır. Plansız bakımın sahip olduğu dezavantajlar nedeniyle, planlı bakım yöntemlerinin kullanımını zorunlu bir hale gelmiştir.

Planlı Bakım;

Bu bakımda, önceden belirlenen bir zaman periyodunda makinenın bakımı yapılmaktadır. Düzenli olarak makine üzerindeki bütün donanımlar gözden geçirilmekte ve tespit edilen arızalar giderilmektedir. En yüksek verimi almak ve bakımdan kaynaklanan üretim kayıplarını en aza indirmek hedeflenir.

Bu uygulamada bakım maliyetlerinde çok önemli azalmalar sağlandığı tespit edilmiştir. Bu yöntemde arızanın çıkması beklenmez. Önceden periyodik olarak yapılan bakım neticesinde olası arızaların önüne geçilir. Makinaların ne zaman bakıma alınacağı, bakım ekibimiz tarafından önceden planlanır. Böylelikle arıza çıkma ihtimali bakım sonrasında büyük ölçüde azalır.